Jak uczynić Europę bardziej konkurencyjną we współczesnym świecie?

Europa będzie zjednoczona i konkurencyjna, jeśli razem zrobimy coś dla przyszłości – powiedziała senator Włoch, prezes Fundacji Włosko-Amerykańskiej Barbara Contini podczas dyskusji poświęconej konkurencyjnej Europie we współczesnym świecie. Kilkadziesiąt lat temu zaczynałam podobnie jak wielu z was: wyjechałam z mojego małego włoskiego miasteczka za granicę. Dziś wiem, że my, a zwłaszcza wy, musicie mieć odwagę, której nie mieli wasi ojcowie – dodała.


Hans Timmer, główny ekonomista Banku Światowego powiedział, że wielkim sukcesem w Europie był program Erasmus, który sprawił, że wyższe wykształcenie oraz mobilność stały się powszechne. Nie możemy oszukiwać młodych, że jest jakaś jasna ścieżka co do przyszłości – stwierdziła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. - Cechą tego świata jest nieprzewidywalność. Nie możemy powiedzieć młodym, co będzie za dwadzieścia lat, ale możemy ich przygotować, aby w przyszłości sobie poradzili – dodała. Polska minister zwróciła uwagę, że rząd kładzie obecnie nacisk na to, aby propagować przyrodnicze i techniczne kierunki studiów, bo to one są bardziej przyszłościowe i konkurencyjne.

Musimy zmienić nasz „europejski sen”, odchodząc od marzenia jedynie o bezpieczeństwie i dobrobycie, ku ryzyku, dynamizmowi i wyzwaniom – oświadczył były premier Litwy Andrius Kubilius.